تبلیغات
وبلاگ دبیرستان دخترانه حکمت - تلفن 35323615 - مطالب فروردین 1393

همایش پیاده روی دانش آموزی

 

 

 [ یکشنبه 31 فروردین 1393 ] [ 08:58 ب.ظ ] [ علی نیا ]

اجرای طرح صبحانه ی سالم در هفته ی سلامت

عکس

 [ یکشنبه 31 فروردین 1393 ] [ 08:22 ب.ظ ] [ علی نیا ]

تبریک

و

ولادت دخت گرامی رسول الله الاعظم(ص)،حضرت صدیقه طاهره، زهرای اطهر(س)

 و روز زن و مادر  بر تمامی همکاران محترم گرامی باد.

مدیر دبیرستان حکمت و درّی[ یکشنبه 31 فروردین 1393 ] [ 07:04 ب.ظ ] [ علی نیا ]

چهل وسومین جشنواره فیلم رشد در سلماس در حال اجرا می با شد

بازدید قربانی ناظر وزارت آموزش و پرورش و الهیاری کارشناس تکنولوژی و گروه های آموزش استان از جشنواره فیلم رشد سلماس
به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان سلماس:قریشی مدیر آموزش و پرورش سلماس در جریان بازدید از روند اجرایی این جشنواره با اعلام این خبر گفت : این جشنواره با هدف ترغیب دانش آموزان به انجام فعالیت های فرهنگی ،علمی و تربیتی به مدت 5 روز برگزار شد.

قریشی با اعلام اینكه در این جشنواره 90 فیلم در موضوعات تربیتی،آموزشی،دینی و اجتماعی به نمایش می آید یاد آور شد: در این جشنواره50 مدرسه مستقل و نیز 7 مجتمع روستایی با 4500 دانش آموز شرکت خواهند کرد

[ یکشنبه 31 فروردین 1393 ] [ 06:52 ب.ظ ] [ علی نیا ]

همایش میلاد کوثر و تجلیل از زنان نمونه شهرستان سلماس برگزار شد

قریشی مدیر آموزش و پرورش سلماس در همایش میلاد كوثر گفت: زن و خانواده در اسلام از احترام و جایگاه بالایی برخوردارند و نگاه نظام اسلامی ایران نیز به زن و خانواده، همان نگاه اسلام، قرآن و ائمه معصومین (ع) است
به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان سلماس: قریشی مدیر آموزش و پرورش صبح امروز در همایش میلاد كوثر گفت: زن و خانواده در اسلام از احترام و جایگاه بالایی برخوردارند و نگاه نظام اسلامی ایران نیز به زن و خانواده، همان نگاه اسلام، قرآن و ائمه معصومین (ع) است.

سید الهوردی قریشی افزود : از دیدگاه اسلام، نقش زنان در خانواده تفاوت چندانی با مردان ندارد و در مواردی مانند همسرداری و تربیت فرزندان حتی بالاتر از مردان است.

وی افزود : اسلام به واسطه مسوولیت های همسرداری و تربیت فرزندان فعالیت های اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی زنان را محدود نكرده بلكه آنان را برای تاثیرگذاری در امور جامعه تشویق كرده است.

وی یاد آور شد : امسال كه از سوی رهبر معظم انقلاب سال اقتصاد و فرهنگ باعزم ملی و مدیریت جهادی اعلام شده ، زنان نیز باید نقش تاریخی خود را برای تحق این شعارها كه همان شعارهای اسلام و نظام اسلامی تلاش و كوشش كنند.

این همایش با برنامه های متنوع فرهنگی اجرای سرود ُ قرائت اشعار توسط شاعران و مداحی وتجلیل از زنان نمونه فرهنگی و دانش آموزبه پایان رسید

گفتنی است این همایش با همکاری اموربانوان فرمانداری و امور زنان و جوانان آموزش و پرورش و با حضور بانوان فرهنگی در سالن اجتماعات اداره ارشاد اسلامی برگزار شد
[ یکشنبه 31 فروردین 1393 ] [ 06:48 ب.ظ ] [ علی نیا ]

آغاز ثبت نام مدارس نمونه دولتی

ثبت نام برای آزمون نمونه دولتی از 30 فروردین ماه شروع و تا پانزدهم اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت


کریمی معاون آموزش متوسطه اداره کل اعلام کرد ثبت نام برای آزمون نمونه دولتی از 30 فروردین ماه شروع و تا پانزدهم اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت ایشان اعلام کردند به منظور اطلاع دانش آموزان و اولیا از نحوه ثبت نام و ظرفیت مدارس دفترچه ثبت نام تکثیر و در اختیار مدارس قرار گرفته است دانش آموزان می توانند جهت اخذ دفترچه و ثبت نام به مدارس محل تحصیل خود مراجعه نمایند . ایشان در پایان اعلام کردند آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی راس ساعت 9 صبح روز جمعه مورخه 23/3/93 برگزار خواهد شد .[ یکشنبه 31 فروردین 1393 ] [ 06:39 ب.ظ ] [ علی نیا ]

ستایش مادر

 

                                                

مادر، ای لطیف ترین گل بوستان هستی، ای باغبان هستی من، گاهِ روییدنم باران مهربانی بودی که به آرامی سیرابم کند. گاهِ پروریدنم آغوشی گرم که بالنده ام سازد. گاهِ بیماری ام، طبیبی بودی که دردم را می شناسد و درمانم می کند. گاهِ اندرزم، حکیمی آگاه که به نرمی زنهارم دهد. گاهِ تعلیمم، معلمی خستگی ناپذیر و سخت کوش که حرف به حرف دانایی را در گوشم زمزمه می کند.

گاهِ تردیدم، رهنمایی راه آشنا که راه از بیراهه نشانم دهد. مادر تو شگفتی خلقتی، تو لبریز از عظمتی؛ تو را سپاس می گویم و می ستایمت.

 [ جمعه 29 فروردین 1393 ] [ 01:29 ب.ظ ] [ علی نیا ]

روز زن و روز مادر مبارک

 

کارت-پستال-روز-مادر

 

سالروز میلاد خجسته فاطمه زهرا (س) سرور بانوان جهان، عطای خداوند سبحان، کوثر قرآن، همتای امیر مومنان و الگوی بی بدیل تمام جهانیان بر همه زنان عالم مبارک باد. بزرگ بانویی که مهر آمیزترین حکمت الهی، کوثر خاتم شد تا پایان یک رسالت را به آخر رساند، تا به فضل خدا، عطای وجودش در وسعت بی کران عطش ما جاری شود، تا آنگاه بتوانیم از همه سراب ها رها شویم و از چشمه حقیقتش سیراب، با این که کمتر کسی به کُنهِ وجودی او رسیده، ولی برای تشنگان حقیقت امکان دست یابی به ایشان از طریق علم و عمل به گفتار و سیره آن صدیقه کبری میسر است

زن در جاهلیت پیش از اسلام، در بدترین دوران عمر خود به سر می برد. در سرزمینی که برای زنان حقوق طبیعی و شئون انسانی قائل نبودند. نور اسلام درخشیدن گرفت و زن را از افکار جاهلی خلاصی بخشید و او را به عروج ملکوتی و افق های روشن نایل گردانید. آری، زن حقیقتی است که در طول تاریخ فراز و نشیب های فراوانی را تحمل کرده و از زنده به گور شدن تا خدایی شدن را به خود دیده است.

آنگاه که اسلام در آسمان تاریک جاهلیت درخشید، به زن عزت بخشید. فرزند دختر را حسنه و برکت خواند و زنان را ریحانه معرفی کرد. زن غیر از حقیقت انسانی، چهره های مختلف دیگری را نیز در خود نهفته دارد که باید آن جلوه های مختلف کشف و آن صورت های گوناگون هویدا شود تا آن گونه که هست، شناسائی و معرفی گردد.

زنِ جامعه اسلامی، با آگاهی کامل از شخصیت والای خویش و با علم به مسائل ضروری زندگی در بُعد معنوی و مادی، و با شناخت دنیا و فرهنگ خود، باید به پاسداری از اصیل ترین فضیلت، یعنی حیا و عفت بپردازد و در پرتو آن، سعادت دنیا و آخرتش را تأمین کند. هیچ عامل معنوی چون حفظ حیا و عفت در سعادت زن مؤثر نیست. ظهور فعلی این ویژگیها در زنان، اساس حفظ عزت و شخصیت انسانی است. امیر مومنان علی (ع) درباره این دو صفت انسانی فرموده اند: حیا، کلید هر خوبی و عفت، منشأ هر خیری است.

قرآن کریم، پیامبر اسلام را الگو و انسان کاملی معرفی می کند و در این جهت میان زن و مرد فرقی نیست؛ ولی خلق و خوی ویژه زنانه و احساسات لطیف و عواطف رقیق زن و مسئوولیت هایی که در نظام آفرینش بر دوش او نهاده شده، ایجاب می کند که زنان نیز، الگویی کامل و اسوه ای بی بدیل از جنس خود داشته باشند تا بتوانند آنچه را از زن انتظار می رود و قرآن و سنت نیز آنها را تأیید می کند، در سیره اخلاقی، اجتماعی و خانوادگی تو تبلور یافته بنگرند و به او تأسی جویند. بی تردید، زهرای مرضیه (ع) نسخه وجودی پیامبر اکرم (ع) است ولی در این نسخه وجودی، مسائل بیشتری برای زنان تبلور یافته که در عرصه خانواده و قلمرو اجتماعی مفیدتر و آموزنده تر است

امت اسلامی، همواره زنانی تربیت کرده که شایسته است الگوی دیگران باشند. زن مسلمانِ معاصر از این الگوها کم ندارد؛ چرا که زنانی از بستر تاریخ برخاسته اند که بشریت به وجود آنان افتخار می کند و امت اسلامی از داشتن آنان به خود می بالد. ولی همه این ها باید به یک الگوی مطلق منتهی شوند که کسی جز دخت والامهر پیامبر (ص) و مادر حسنین و زینب قهرمان و ام کلثومِ نام آور نیست. او کسی است که یازده امام معصوم که الگوهای کامل همه انسان ها هستند. از نسل پاک اویند و جُز او، کسی شایسته چنین مقامی نیست. آری، اگر زهرا نبود، راه بی نشان بود و زنانِ خداجوی، سرگردان و گمراه می ماندند.

فرهنگ جامعه که برآیند ارزش ها، اندیشه ها و خواسته های ملت است، به میزان وسعت و اعتبارش همواره در معرض آفاتی گوناگون بوده است. در اغلب جوامع از جمله ایران قبل از انقلاب، زنان به عنوان هدف، ابزار و موضوع اصلی این آفات بوده اند. در واقع زنان به جهت تأثیرگذاری عمیق و گسترده ای که می توانند در سطوح مختلف جامعه داشته باشند، به عنوان بهترین راه جهت انتقال آفات فرهنگی انتخاب می شوند و از ویژگی های جسمی، عاطفی و نقش اجتماعی بانوان برای تهاجم به فرهنگ سوء استفاده می شود. در این زمانه حساس، این بر عهده زنان ایرانی است که به وظیفه حیاتی خود در مقابل این آفات آگاهی یافته و با پیروزی از رهنمودهای بزرگان دین به آن عمل کنند.

زن صدر اسلام، با حفظ حدودی که خداوند برای او قرار داده بود، در صحنه های مختلف اجتماعی، سیاسی و نظامی حضوری فعال داشته و به عنوان عنصری کارآمد و مفید، در دفاع از اسلام و حکومت اسلامی نقش های مهمی را ایفا می کرد. حضور زنانی مانند نُسَیبه، جراحه و ام عطیه که در بسیاری از غزوات و جنگ های پیامبر (ع) حضور داشتند و عهده دار مسئوولیت امداد بودند، راه را برای زنان امت اسلامی باز کرده که در صورت نیاز، می توانند با حضور مستقیم به عنوان پرستار و همچنین شرکت غیر مستقیم، مانند تشویق مردان برای رفتن به جبهه، فرستادن امکانات و کمک برای زرمندگان اسلام اقدام کنند. بیان نقش زنان در جنگهای صدر اسلام در زمان پیامبر (ع) می تواند راه گشای امت در شرکت هر چه بیشتر آنان در نبرد با استکبار جهانی باشد.[ جمعه 29 فروردین 1393 ] [ 12:34 ب.ظ ] [ علی نیا ]

صبر[ جمعه 29 فروردین 1393 ] [ 12:32 ب.ظ ] [ علی نیا ]

داستانک

روزی حضرت سلیمان مورچه ای را در پای کوهی دید که مشغول جابجا کردن

خاک های پایین کوه بود.ازاو پرسید: چرا این همه سختی را متحمل می شوی؟

مورچه گفت:  معشوقم به من گفته اگر ایــن کوه راجابجا کنی به وصال من خواهی رسید

و من به عشق وصال او می خواهم این کوه را جابجا کنم.

حضرت ســلیمان فرمود: تو اگر عمر نوح هم داشته باشی نمی توانی این کــار را انجام بدهی.

مورچه گفت:  تمام سعی ام را می کنم...

حضرت سلیمان که بسیار از همت و پشت کار مورچه خوشش آمده بود برای او کوه را جابجا کرد.

مورچه رو به آسمان کرد و گفت:

خدایی را شکر می گویم که در راه عشق، پیامبری را به خدمـت موری درمی آ ورد...

 

تمام سعی مان را بکنیم، پیامبری همیشه در همین نزدیکی ست...

[ جمعه 29 فروردین 1393 ] [ 12:28 ب.ظ ] [ علی نیا ]

شاید این جمعه .....

یک روز می افتد ؛

        آن اتفاق خوب را می گویم ...

                 من به افتادنی که برخاستن اوست ایمان دارم ؛

                                                        هر لحظه ، هر روز ، هر جمعه ...[ جمعه 29 فروردین 1393 ] [ 12:23 ب.ظ ] [ علی نیا ]

سکوت[ جمعه 29 فروردین 1393 ] [ 12:14 ب.ظ ] [ علی نیا ]

جلسه عمومی مدیران مدارس سلماس با موضوع هدفمندی یارانه ها

قریشی مدیر آموزش و پرورش سلماس : آموزش و پرورش از اساسی ترین زیر ساخت ها برای تولید فرهنگ می باشد زیرا هیچ دستگاهی به اندازه آموزش و پرورش با آحاد مردم و افکار عمومی در ارتباط نیست.
 

نظری فرماندار شهرستان سلماس در این جلسه گفت این طرح بزرگ اقتصادی زمانی اثربخش است که به نحو هدفمند مورد استفاده قرار گیرد.

وی اظهار کرد هدفمندسازی یارانه ها، به ویژه در بخش انرژی، راهی است که کشور باید در آن گام بردارد و هرچه این حرکت به تأخیر افتد، عوارض و هزینه های آن بیشتر می شود

وی ادامه داد: با توجه به موقعیت حساس اقتصادی و اجتماعی کشور، دولت و مردم به ویژه آموزش و پرورش در زمینه فرهنگ سازی این موضوع دربین مردم  باید به صورت همگام و همیار نسبت به اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه هااقدام کنند.

سید الهوردی قریشی مدیر آموزش و پرورش سلماس با اشاره به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها گفت دو واژه اقتصاد و فرهنگ شاه بیت شعار سال 1393 می باشند لذا باید بشتر بار معنایی این دو واژه عظیم را تفسیر نماییم .

وی گفت امروز جامعه ما با دو موضوع مهم روبرو است یکی اقتصاد است یعنی اینکه هر کشوری بخواهد از هر لحاظ پیشرفت و ترقی نماید باید به اصل اقتصاد و رفع بیماری آن توجه جدی نماید قریشی  گفت : آنچه که می تواند اقتصاد را قوام بخشد، شکوفا نماید و عرضه کند فرهنگ است، لذا ، لذا باید به آموزش و پرورش بیشتر توجه کنیم بنابراین از طریق همکاران عزیز تشریح نماییم اگر در دریافت یارانه ها به نفع افراد کم توان مالی کنار رویم این حجم عظیم مالی برای زیرساخت ها از جمله آموزش و پرورش، بهداشت هزینه خواهد شد و این یعنی آینده ای روشن تر و بهتر برای فرزندان همه ی ماست.

ایشان در پایان با ارائه توصیه ها و رهنمودهای لازم درخصوص موضوع اجرای اردوهای دانش آموزی و آمادگی برای امتحانات مدیران رابه تبعیت از منویات مقام معظم رهبری در خصوص موارد اجرای اقتصاد مقاومتی در مدارس توصیه نمود .

در ادامه معاونان اداره به ارائه سخنرانی در حوزه معاونت خود نمودند .
[ جمعه 29 فروردین 1393 ] [ 12:08 ب.ظ ] [ علی نیا ]

فـواید خواندن سوره های قرآن کریم

[تصویر: 0001-10.jpg]

فـــــوایــد خـوانـدن ســوره هــای قـرآن کـریــم

ســوره حـمـد:

شفاى همه امراض است مگر مرگ ؛ خواندن با ایمان و عمل كردن با علم و یقین به قرآن ، این آثار را دارد.

سـوره بـقـرة :

هر كس سوره بقره را تلاوت كند، روز قیامت عمامه اى از نور بر سر او مى گذارند

سـوره مباركه آل عمران :

هر كس سوره آل عمران را بخواند، روز قیامت پوششى از نور او را زینت مى دهد.

سـوره مبـاركـه نـساء:

هر كس سوره نساء را تلا وت كند، از عذاب قبر مصون و از آفات دنیا نیز در امان است ، تا به بهشت برسد.
سوره مباركه مائده :

هر كس روزهاى پنج شنبه سوره مائده را قرائت كند، ایمانش ، به ظلم آلوده نمى شود.

سوره مباركه اعراف :
هر كس سوره اعراف را مخصوصا روزهاى جمعه بخواند از خوف و ترس مصون است و روز قیامت بى حساب وارد بهشت مى شود.
سوره مباركه توبه :
هر كس سوره توبه را بخواند، پیغمبر صل الله علیه و آله شفیع او باشد و نفاق در او راه نیابد.

سوره مباركه یونس :
هر كس سوره یونس را بخواند، در صف جهال قرار نمى گیرد و روز قیامت هم از مقربین است .
سوره مباركه هود:
خواندن سوره هود، خوف و حزن را از دل مى زداید.
سوره مباركه یوسف :
هر كس هر روز و هر شب سوره یوسف را بخواند، روز قیامت ، با جمال یوسف محشور و از برگزیدگان بندگان محسوب مى گردد.
سوره مباركه رعد:
هر كس سوره رعد را قرائت كند، به ساعقه و سوختن مبتلا نمى گردد و روز قیامت ، بدون حساب وارد بهشت مى شود.
سوره مباركه ابراهیم :
هر كس سوره ابراهیم را در ركعت نماز جمعه بخواند، به فقر و جنون و بلوى مبتلا نمى شود.
سوره مباركه حجر:
هر كس سوره حجر را بخواند، حق تعالى به عدد مهاجر و انصار و استهزاكنندگان پیغمبر صل الله علیه و آله ، براى او ده حسنه بنویسد.
سوره مباركه نحل :
امام محمد باقر علیه السلام فرمود: هر كس سوره نحل را بخواند، از هفتاد بلا، مانند جنون و جذام مصون مى ماند و محل او بهشت است .
سوره مباركه كهف :
هر كس هر شب جمعه سوره كهف را تلاوت كند، در آخرت با شهداء محشور مى گردد.
سوره مباركه مریم :
هر كس سوره مریم را ادامه دهد، در مال و اولاد بى نیاز مى گردد و در آخرت هم ، ملك سلیمان به او عطا مى شود.
سوره مباركه طه :

هر كس سوره طه را قرائت كند، خداوند او را دوست دارد و او نیز خداوند را دوست دارد.
سوره مباركه انبیاء:
هر كس سوره انبیاء را بخواند، به شرط دوستى آنها (انبیاء) در بهشت با آنها محشور مى گردد.
سوره مباركه فرقان :
هر كس قرائت این سوره را همیشه و هر روز ادامه دهد، خداوند او را عذاب نكند، تا او را در بهشت جا دهد
سوره مباركه نمل :
هر كس این سوره را بخواند، حق تعالى براى او ده حسنه نویسد و بى نیاز گردد. در قیامت نیز با انبیاء و شهداء محشور شود.

سوره مباركه قصص :
هر كس این سوره بخواند، حق تعالى به عدد كسانى كه تصدیق موسى و تكذیب او را كرده ، ده حسنه براى او بنویسد.

سوره مباركه عنكبوت :
پاداش و ثواب قرائت این سوره ، بهشت برین است .

سوره مباركه لقمان :
هر كس این سوره را هر شب تلاوت كند، خداوند او را از شر شیطان حفظ مى كند.

سوره مباركه سجده :
قرائت سوره سجده ، سبب مى شود كه روز قیامت نامه اعمال او را به دست راستش بدهند

سوره مباركه احزاب :
هر كس سوره احزاب را بسیار بخواند، روز قیامت در جوار پیغمبر صل الله علیه و آله محشور مى گردد.

سوره مباركه صافات:
خواندن این سوره در روز جمعه ، بنابر آنچه از امام صادق علیه السلام نقل شده است ، موجب دفع انواع بلاها و مرض هاست

سوره مباركه زمر:
هر كس این سوره را بخواند، در دنیا و آخرت عزیز و شریف مى گردد و بدنش بر آتش حرام مى شود.

سوره مباركه مؤمن :
هر كس در هر شب سوره مؤ من را بخواند، گناهان او آمرزیده و خیر دنیا و آخرت نصیب او مى گردد.

سوره مباركه فصلت :
هر كه این سوره را قرائت كند، در دنیا به سرورى ، عیش و عزت زندگى كرده و در آخرت به نورانیت محشور گردد.

سوره مباركه شورى :
هر كس این سوره را بخواند، روز قیامت صورتش ‍ مانند ماه شب چهارده مى درخشد.

سوره مباركه زخرف :
هر كس این سوره را بخواند، از گزندگان قبر تا وقتى كه وارد قیامت شود، مصون است .
سوره مباركه جاثیه :
هر كس این سوره را بخواند، آتش ، بدن او را فرا نمى گیرد و همواره با پیغمبر صل الله علیه و آله خواهد بود.

سوره مباركه محمد صل الله علیه و آله :
هر كس سوره محمد صل الله علیه و آله را تلاوت كند، شك به دلش راه نمى یابد.

سوره مباركه فتح :
هر كس این سوره را بخواند، مال ، جان ، زن و فرزندش مصونیت از اتلاف ، پیدا خواهند كرد.
سوره مباركه حجرات :
هر كس سوره حجرات را قرائت كند، از زوار پیغمبر صل الله علیه و آله محسوب مى گردد.
سوره مباركه ق :
هر كس این سوره را در نمازهاى واجب و مستحب خود بخواند، خداوند رزق او را وسعت مى دهد.

سوره مباركه الذاریات :
هر كس این سوره را شب یا روز بخواند، در دنیا رزقش وسیع و هنگام مردن ، قبرش نورانى مى گردد.

سوره مباركه طور:
هر كس سوره طور را بخواند، خداوند خیر دنیا و آخرت را به او عنایت فرماید.

سوره مباركه نجم :
هر كس این سوره را قرائت كند، میان مردم به محبوبیت زندگى كند.

سوره مباركه قمر:
هر كس این سوره را قرائت كند، روز قیامت سوار ناقه نور، وارد بهشت مى گردد.

سوره مباركه الرحمن :
هر كس این سوره را در هر جمعه و سوره واقعه را در هر شب بخواند، روز قیامت به صورت انسانى كامل و نورانى محشور مى گردد.

هر كس این سوره را تلاوت كند، در نامه عملش او را از حزب خدا ثبت كنند. كسى بر او فائق نشود و با او نتواند مجادله كند و در چشم مردم نیز معتبر و موقر باشد.

سوره مباركه ممتحنه :
هر كس سوره ممتحنه را در فرایض و نوافل بخواند، خداوند قلب او را به ایمان امتحان نموده نورانى مى فرماید و فقیر نمى گردد.


[ پنجشنبه 28 فروردین 1393 ] [ 11:17 ق.ظ ] [ علی نیا ]

هدف از معرفی مشاغل چیست؟

 

آشنایی با مشاغل مختلف این امکان را به دانش آموزان می دهد تا متناسب بااستعداد،توانایی،رغبت ،هوش وعلائق خود نسبت به انتخاب رشتة تحصیلی مناسب که منجر به انتخاب شغل مورد علاقة آنها می شود ، اقدام نمایند.
هفتة معرفی مشاغل، که هر ساله در هفتة اول اردیبهشت ماه در مدارس برگزار می گردد، فرصت مغتنمی است تا دانش آموزان دوره های مختلف تحصیلی بامشاغل گوناگون و لزوم آنها در جامعه آشنا شوند.
آشنایی با مشاغل مختلف این امکان را به دانش آموزان می دهد تا متناسب بااستعداد،توانایی،رغبت ،هوش وعلائق خود نسبت به انتخاب رشتة تحصیلی مناسب که منجر به انتخاب شغل مورد علاقة آنها می شود ، اقدام نمایند.

راهنمایی شغلی:
راهنمایی شغلی نوع دیگری ازراهنمایی است که بدان وسیله به فرد کمک می شود تابراساس شناخت استعدادها،رغبتهاومحدودیتها ونیز نیازهای شغلی جامعه ومحیط زندگی خود، بتواند شغل مناسبی انتخاب کند و پس ازگذراندن دوره های آموزشی به طورموفقیّت آمیز و رضایتبخشی به آن اشتغال ورزد.
فرانک پارسونز که از بنیانگذاران نهضت راهنمایی شغلی در آمریکا است،در این مورد می گوید: ‹‹راهنمایی شغلی کمک به فرد است تا شغل مناسبی را انتخاب کند،برای انجام دادن آن آماده شود و به طور موفقیّت آمیزی به انجام آن بپردازد. ››
از دیدگاه وی راهنمایی شغلی سه مرحله دارد:
1-شناخت توانائیها ،رغبتها ومحدودیتهای فرد.
2-شناخت خصوصیات مشاغل وفرصتهای شغلی جامعه .
3-برقراری سازش منطقی بین خصوصیات فردی با خصوصیات شغلی.

شیوه های اجرایی راهنمایی شعلی:
1-بازدید از مراکز و محیطهای شغلی.
2-معرفی مشاغل(بخصوص در هفته معرفی مشاغل)
3-ارائه واحد شناسایی مشاغل د دروس مختلف مرتبط.
4-مقاله نویسی شغلی.
5-اجرای نمایشنامه شغلی.
6-اشتغال در ایام فراغت.
7- انجام مصاحبه های شغلی توسط دانش آموزان.

اهداف راهنمایی شغلی در دوره های مختلف تحصیلی :
مهمترین هدف راهنمایی شغلی دردورة ابتدایی آن است که دانش آموزان متوجه شوند که وجود تمام مشاغل مشروع و نیز اشتغال در آنها برای ادامة زندگی افراد و بقای جامعه لازم است.
دردورة راهنمایی تحصیلی ،دانش آموزان از طریق راهنمایی شغلی،باید از توانائیها وخصوصیات خود بیشتر آگاه شوند و با تاکید بر خودشناسی و شناخت مشاغل مختلف، برای طرح ریزی شغلی آماده شوند. در این دوره ،خودشناسی بر شغل شناسی مقدم است.
دردوره متوسطه ،راهنمایی شغلی دو هدف اصلی را دنبال می کند:
اول آنکه با فراهم کردن امکانات و موقعیت ، دانش آموز باخودشناسی و شغل شناسی کاملتر و دقیق تر طرح ریزی شغلی را انجام دهد و مشکلات موجود را درانتخاب شغل برطرف نماید.
دوم آنکه باید اطلاعات دقیق تری دربارة نتایج آزمونهای روانی ، شناسایی مشاغل متعدد وامکانات وفرصتهای استخدامی دردسترس دانش آموزان قرار گیرد.

رابطة راهنمایی تحصیلی با راهنمایی شغلی :
انسان در طول زندگی،با سه انتخاب مهم و سرنوشت ساز روبرو است :
انتخاب رشتة تحصیلی ، انتخاب شغل و انتخاب همسر.
راهنمایی تحصیلی مقدمه ای برای راهنمایی شغلی محسوب می شود و به عبارتی دیگر،راهنمایی تحصیلی ،پایه و اساس محکمی برای راهنمایی شغلی است. یک انتخاب مناسب رشتة تحصیلی می تواند مقدمه ای برای انتخاب یک شغل مناسبتر باشد.

تعریف کار و شغل : ازنظر راهنمایی شغلی ،کار فعالیتی است نسبتا” دائمی که با تولید کالا و یا ارائة خدمتی همراه است و برای آن دستمزدی پرداخت می شود.

کار دارای چند خصوصیت است:
1-نوعی فعالیت فکری یا جسمی است که به منظور رفع نیازهای انسان انجام می گیرد. این تلاش در نهایت باعث خستگی عضلانی وعصبی می شود وفردپس از مدتی کارکردن به استراحت نیاز دارد. 2-تلاش نسبتا” دائمی است و فعالیت های زودگذر و موقتی را شامل نمی گردد.
3-از طریق کار،کالایی تولید می شود یا خدمتی ارائه می شود.لذامشاغل کاذب در جامعه جزء شغل و کار به حساب نمی آیند.
4-دربرابر انجام دادن کار،دستمزدی پرداخت می گردد. اگر فردی برای تفریح و بدون دستمزد به تولید کالا و یا ارائه خدمتی اقدام کند،به عمل او سرگرمی گفته می شود.
5-فرد باید از انجام کار لذت نیز ببرد.
علل کار کردن:
1-کار کردن وسیله مناسبی برای به مصرف رساندن انرژی بدن در راه مطلوب و نیل به تعادل فیزیولوژیک محسوب می شود. از طریق کار کردن ، انرژی به مصرف می رسد و بی نظمی های داخلی سیستم بدن کاهش می یابد و حیات سلول ها به درستی ادامه می یابد.
2- کار کردن وسیله ای برای برقراری و تحکیم روابط اجتماعی با همنوعان است. درمحیط های کاری که از محبّت و صمیمیت مملو باشد ،نیازهای روانی ارضاء می گردد و کارکنان احساس یاس و بیگانگی نمی کنند.
3-انسان از طریق کار کردن نقش معینی را به عهده می گیرد و خودش را جزیی از جامعه به حساب می آورد. ارزش هر فرد در جامعه به شغلی بستگی دارد که عهده دار آن است.
4-کار کردن موجب شناخت تواناییها و محدودیتهای افراد می شود و شخص با مقایسه خود با دیگران می تواند به رفع کمبودهای خود اقدام نماید.
5-کارکردن موجب استقلال می شود.انسان بیکار فرد وابسته ای است و نمی تواند آرزوها و خواسته هایش را عمل کند .استقلال و تامین نیازها در سایه کار و تلاش حاصل می شود.

نقش مشاوران در مدارس:
مشاوران مدارس در این هفته با کمک از کلیه امکانات مدرسه و انجام فعالیت های ذیل،می توانند نقش موثری را در آشنایی بهتر دانش آموزان با مسیر شغلی آینده خود داشته باشند:
- سخنرانی مشاوران در زمینه های موفقیت،کارآفرینی ،برنامه ریزی درسی و مطالعاتی و...
-تهیه بروشورهای شغلی ،تراکت ،پلاکارد و نصب پیام های مناسب شغلی بر روی تابلوهای مشاوره مدارس با کمک از دانش اموزان علاقمند
- دعوت از چهره های موفق کارآفرینی و خوداشتغالی شهر
- دعوت از متخصصان موفق رشته های گوناگون تحصیلی و دانشگاهی مثل پزشکان،اساتید دانشگاه و... برای ایراد سخنرانی و برگزاری جلسه پرسش و پاسخ
- بازدیدهای علمی و شغلی از مراکز و کارخانجات تولیدی و صنعتی،بیمارستان ها،دانشگاه ها و...
- نمایش فیلم و اسلایدهای معرفی مشاغل گوناگون
- بازدید از هنرستان های کاردانش و فنی و حرفه ای
-بازدید از نمایشگاه های مشاغل برپاشده در سطح منطقه و استان
- انجام مسابقات مقاله نویسی،نقاشی،روزنامه دیواری، انجام مصاحبه های شغلی ،وبلاگ نویسی با موضوع شغل
-معرفی رشته های دانشگاهی در هفته معرفی مشاغل
- دعوت از نفرات برتر کنکور سالیان گذشته جهت صحبت
-جلسه آموزش خانواده برای آشنایی اولیاء داشن آموزان پایه اول با روند هدایت تحصیلی و شغلی


منبع: کتاب راهنمایی و مشاورة تحصیلی،شغلی (دکتر شفیع آبادی)


[ پنجشنبه 28 فروردین 1393 ] [ 11:10 ق.ظ ] [ علی نیا ]

آغاز امتحانات خرداد دانش‌آموزان از ۲۷ اردیبهشت

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش تاریخ آغاز و پایان امتحانات خرداد دانش‌آموزان را تشریح کرد و گفت: امتحانات دانش‌آموزان سراسر کشور از ۲۷ اردیبهشت آغاز می‌شود.
عبدالرسول عمادی، رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «تاریخ آغاز و پایان امتحانات نهایی خردادماه دانش آموزان سراسر کشور چه زمانی خواهد بود؟»، اظهار داشت: آغاز امتحانات نهایی 27 اردیبهشت ماه و پایان امتحانات 22 خردادماه خواهد بود.

وی افزود: امتحانات نهایی دانش آموزان سوم متوسطه هم از تاریخ 27 اردیبهشت ماه آغاز می شود و تاریخ پایان این امتحانات 22 خردادماه خواهد بود. عمادی با اشاره به تاریخ دیگر امتحانات پایانی دانش آموزان، خاطرنشان کرد: امتحانات داخلی و استانی به تناسب خود استان ها برنامه ریزی و انجام می شود.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش، تصریح کرد: بخشنامه تاریخ و برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان به ادارات آموزش و پرورش ارسال شده است.
با توجه به برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال که از تاریخ 24 خردادماه آغاز خواهد شد، آموزش و پرورش برنامه ریزی خاصی انجام داده است تا امتحانات پیش از آغاز مسابقات جام جهانی فوتبال به پایان برسد.


[ پنجشنبه 28 فروردین 1393 ] [ 11:07 ق.ظ ] [ علی نیا ]

بیمه طلایی فرهنگیان نو می شود

مدیرکل تعاون و پشتیبانی آموزش و پرورش با اعلام آخرین تغییرات بیمه‌ای فرهنگیان گفت:‌ از ابتدای خردادماه بیمه طلایی با نرخ و آیتم‌های جدید ارائه می‌شود.
فرشید سیاری، افزود: آموزش و پرورش پیشنهادات خود را به شرکت های بیمه گذار ارائه کرده است و این شرکت ها منتظر اعلام تعرفه های درمانی از سوی وزارت بهداشت هستند تا تکلیف بیمه طلایی فرهنگیان را مشخص کنیم.
وی افزود: با توجه به این که ممکن است افزایشی در حق بیمه فرهنگیان داشته باشیم، به دنبال این هستیم تا آیتم هایی که هزینه های درمانی زیادی را به فرهنگیان تحمیل نمی کنند از سبد بیمه فرهنگیان حذف کنیم؛ لذا بیمه جدید با آیتم های جدیدی ارائه خواهد شد. به عنوان مثال ممکن است حق بیمه هزینه های عینک که کمرشکن و بالا نیست از تعهدات بیمه فرهنگیان خارج شود.

مدیرکل تعاون و پشتیبانی آموزش و پرورش در توضیح بیشتر گفت: در حال حاضر تا پایان اردیبهشت ماه قرارداد بیمه طلایی فرهنگیان به مدت یک ماه تمدید شده و از اول خردادماه بیمه جدید با تعهدات و نرخ جدید ارائه خواهد شد.
به گفته سیاری هم اکنون بیش از یک میلیون و 800 هزار فرهنگی تحت پوشش بیمه طلایی فرهنگیان قرار دارند.


[ پنجشنبه 28 فروردین 1393 ] [ 11:05 ق.ظ ] [ علی نیا ]

معرفی هفته ی مشاغل

همه ساله یكم تا هفتم اردیبهشت هفته معرفی مشاغل به دانش آموزان نامیده می شود.
روز شمار هفته ی معرفی مشاغل 93 اعلام شد
بر اساس اعلام اداره كل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش، روزشمار پیشنهادی هفته معرفی مشاغل 93 بشرح ذیل می باشد:
روز اول : ایجاد فرهنگ كارآفرینی با تكیه بر تجربه، مهارت وخلاقیت دانش آموزان
روز دوم : تاثیر انتخاب مناسب وآگاهانه رشته های تحصیلی دانش آموزان در توسعه متوازن رشته های تحصیلی ومشاغل در آینده مهین اسلامی
روز سوم : آشنایی با اطلس مشاغل بومی، منطقه ای واستانی
روز چهارم : آشنایی دانش آموزان با قابلیت های متنوع و فر صت های اقتصادی متفاوت برای اشتغال زایی در سطح مناطق واستانها
روز پنجم: نقش مشاوران ودانش آموزان در عملیاتی كردن شعار اقتصاد وفرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی
روز ششم : تاثیر علائق و استعدادها و توانمندی های دانش آموزان در موفقیت تحصیلی
روز هفتم: نمایش سازه ها و دست ساخته های دانش آموزی همراه با آشنایی دانش آموزان با آینده شغلی رشته های تحصیلی دانشگاهی
در اطلاعیه معاونت مشاوره آمده است : استان ها مختار خواهند بود طی 2 هفته اول اردیبهشت و در 7 روز متوالی، به منظور آشنایی دانش آموزان با مشاغل و ظرفیت های بازار كار برنامه های ویژه درنظر بگیرند.


[ پنجشنبه 28 فروردین 1393 ] [ 11:00 ق.ظ ] [ علی نیا ]

حدیثی از مولای متقیان علی ( ع )

با دشمنت دست بده، هر چند او خوشش نیاید؛ زیرا این از اموری است که خدای عزوجل بندگانش را به آن فرمان داده است. او می فرماید: بدی را به کاری نیکوتری دفع کن که از آن پس کسی که میان تو و او دشمنی بوده گویی دوستی، مهربان است. و این را فرا نمی گیرد مگر کسی که صبوری کرده است و این را کسی فرا نمی گیرد مگر دارنده نصیبی بزرگ. برای دشمنت کیفری سخت تر از این نیست که درباره او به فرمان خدا عمل کنی.[ پنجشنبه 28 فروردین 1393 ] [ 10:51 ق.ظ ] [ علی نیا ]

دفترچه ثبت نام مدارس نمونه دولتی 94-93

[ پنجشنبه 28 فروردین 1393 ] [ 10:28 ق.ظ ] [ علی نیا ]