تبلیغات
وبلاگ دبیرستان دخترانه حکمت - تلفن 35323615 - مطالب فروردین 1394

ویژگی‌های ماه رجب از منظر پیامبر اکرم (ص)


http://media.jamnews.ir/medium1/1394/01/30/IMG15444258.jpg

ماه رجب، آغاز پرفضیلت‌ترین ماه‌های سال قمری (رجب، شعبان و رمضان) است. ماه رجب را «أَصَب» به مناسبت ریزش رحمت الهی می‌گویند و به مناسبت تعطیل شدن جنگ و قتال و حرمت و عظمت آن «اَصَمْ» نام‌گذاری کرده‌اند
.
ماه رجب، به دلیل برخورداری از مزایای گوناگون و توجه به ابعاد معنوی و مناسبت‌های آن، ماه معرفت، عبادت، ولایت، رسالت، شهادت، شرافت و عبودیت است و رجب به معنای باعظمت است.
این ماه پربرکت نامهای دیگری نیز دارد؛ نام‌هایی مثل ماه آمرزش‌خواهی (شهرُ الاستغفار)؛ ماه تک (رَجَبُ آلفرد) به دلیل تنها واقع‌شدن و جدا شدن آن از سایر ماه‌های حرام؛ ماه سرشار (رَجَبُ الاَصَبّ) به دلیل نزول سرشار رحمت الهی؛ ماه امیرمؤمنان (شهرُ امیرِالمؤمنین)، ماه ریسمان الهی (اَصَمْ) یعنی برخوردار از فضیلتهای بسیار و یا به معنای کر و ناشنوا که از شهادت به گناهان بندگان در روز قیامت کر است و فقط به خوبی‌ها شهادت می‌دهد و بالاخره نام دیگرش رجب المرجَّب به معنای بزرگ و باهیبت است که حقیقتاً مهابت معنوی این ماه تمام عاشقان راه حق و سالکان طریق سعادت را تحت تأثیر قرار می‌دهد و آنان با زبان حال و قال زمزمه می‌کنند که:
با توجه به اهمیت مناسبت‌های مختلف ماه رجب و مراسم‌های عرفانی آن، در این نوشتار با اشاره به عظمت و فضائل ماه مبارک رجب، نکات و لطائفی را در این مورد، به عاشقان معرفت و پاسداران معنویت، تقدیم می‌کنیم.
امیدواریم در پرتو آشنائی بیش‌تر با معارف قرآن و اهل‌بیت (علیهم السلام) از این فرصت‌های طلائی بیش‌ترین بهره را برده و در گسترش عطر معنویت در جامعه از این طریق سهیم باشیم. انشاءالله
رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) در فضیلت این ماه می‌فرماید: «أَلَا إِنَّ رَجَبَ شَهْرُ اللَّهِ الْأَصَمُّ وَ هُوَ شَهْرٌ عَظِیمٌ وَ إِنَّمَا سُمِّیَ الْأَصَمَ لِأَنَّهُ لَا یُقَارِنُهُ شَهْرٌ مِنَ الشُّهُورِ عِنْدَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ حُرْمَةً وَ فَضْلًا وَ کَانَ أَهْلُ الْجَاهِلِیَّةِ یُعَظِّمُونَهُ فِی جَاهِلِیَّتِهَا؛[3][ای مردم] بدانید که ماه رجب ماه "اصم" خداوند است و همانا ماهی است بس بزرگ و علت نام‌گذاری این ماه به "اصم" این است که هیچ ماهی از ماه‌های سال از نظر فضیلت و حرمت نزد خدای تبارک و تعالی، به آن نمی‌رسد. حتی اهل جاهلیت نیز در عین جاهلیتشان آن را گرامی می‌داشتند.»

ویژگی‌های ماه رجب از منظر پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) عبارتند از:
1. در آستانه رضوان الله
بندگان خدا با رسیدن موسم رجب در معرض رحمت و رضوان الهی قرار دارند که به اندک تلاشی و عمل به ساده‌ترین دستورات این ماه، به عالی‌ترین مقامات معنوی دست می‌یابند؛ به این جهت رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) فرمود:«أَلَا فَمَنْ صَامَ مِنْ رَجَبٍ یَوْماً إِیمَاناً وَ احْتِسَاباً اسْتَوْجَبَ رِضْوَانَ اللَّهِ الْأَکْبَرَ وَ أَطْفَی صَوْمُهُ فِی ذَلِکَ الْیَوْمِ غَضَبَ اللَّهِ وَ أَغْلَقَ عَنْهُ بَاباً مِنْ أَبْوَابِ النَّارِ؛ وَ لَوْ أَعْطَی مِلْ‌ءَ الْأَرْضِ ذَهَباً مَا کَانَ بِأَفْضَلَ مِنْ صَوْمِهِ؛[4]بدانید که اگر کسی یک روز رجب را به خاطر ایمان و پاداش الهی روزه بگیرد، سزاوار رضایت بزرگ‌تر خداوند می‌شود و روزه او در این روز خشم خدا را خاموش کرده و دری از درهای آتش را به روی او می‌بندد. و اگر به اندازه زمین طلا بدهد، بهتر از روزهٔ ماه رجب نخواهد بود.»

2. ماه پیامبر(صلی الله علیه و آله)
آن گرامی ماه رجب را ماه خویش می‌خواند، چرا که هر مناسبت و عملی در این ماه با وجود مقدس آن حضرت پیوند دارد؛ به‌ویژه بعثت آن وجود گرامی در این ماه که آغاز نجات عالم هستی از جهل و ظلمت شد. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می: «أَلَا إِنَّ رَجَبَ وَ شَعْبَانَ شَهْرَایَ وَ شَهْرَ رَمَضَانَ شَهْرُ أُمَّتِی؛‌[5] آگاه باشید! ماه رجب و ماه شعبان دو ماه من هستند و ماه رمضان ماه امتم.»

3. فقط عمل خالص
پیامبر گرامی (صلی الله علیه و آله) شرط اساسی استفاده از برکات ماه رجب را فقط عمل مخلصانه می‌داند و می‌فرماید: «وَ لَا یَسْتَکْمِلُ أَجْرَهُ بِشَیْ‌ءٍ مِنَ الدُّنْیَا دُونَ الْحَسَنَاتِ إِذَا أَخْلَصَهُ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ؛[6][در پذیرش اعمال ماه رجب،] جز حسنات چیز دیگری از امور دنیا پاداش او را کامل نمی‌کند، البته در صورتی که خالصانه فقط برای خدای عزّوجلّ انجام داده باشد.»

4. ده دعای مستجاب
یکی از بهترین پاداش‌های این ماه، ده دعای مستجاب در هنگام افطار است که حضرت فرمود: «وَ لَهُ إِذَا أَمْسَی عَشْرَ دَعَوَاتٍ مُسْتَجَابَاتٍ إِنْ دَعَا بِهِ دَاعٍ بِشَیْ‌ءٍ فِی عَاجِلِ الدُّنْیَا أَعْطَاهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ وَ إِلَّا ادَّخَرَ لَهُ مِنَ الْخَیْرِ أَفْضَلَ مِمَّا دَعَا مِنْ أَوْلِیَائِهِ وَ أَحِبَّائِهِ وَ أَصْفِیَائِهِ؛[7]و موقعی که شب و هنگام افطار روزه‌دار در ماه رجب فرامی‌رسد، از سوی خداوند ده دعای مستجاب دارد. اگر خواسته دنیایی داشته باشد، خدا به او می‌دهد و الا خیرهایی برای او ذخیره می‌کند که از بهترین چیزهایی است که اولیا و برگزیدگان خدا آن را در دعای خود خواسته‌اند.»

5. ماه آغاز زندگی پاک
مَنْ صَامَ مِنْ رَجَبٍ ثَلَاثِینَ یَوْماً نَادَی مُنَادٍ مِنَ السَّمَاءِ یَا عَبْدَ اللَّهِ أَمَّا مَا مَضَی فَقَدْ غُفِرَ لَکَ فَاسْتَأْنِفِ الْعَمَلَ فِیمَا بَقِیَ؛[8]کسی که سی روز از ماه رجب را روزه بگیرد، یک منادی از آسمان صدا می‌زند: ای بنده خدا گذشته‌ات بخشیده شد، در بقیه عمر عمل خود را از نو شروع کن.»
و در ادامه رسول خدا(صلی الله علیه و آله)وعدهٔ بهترین پاداش بهشتیان را به او می‌دهد.
در ادامه گفتگوی پیامبر (صلی الله علیه و آله) با مسلمانان عرض شد: ای پیامبر خدا، کسی که به علت ضعف یا مرض، یا بانویی که به علت عذر شرعی نتواند روزه بگیرد، چه‌کاری انجام دهد تا به آنچه فرمودی برسد؟
آن حضرت فرمود: « یَتَصَدَّقُ کُلَّ یَوْمٍ بِرَغِیفٍ عَلَی الْمَسَاکِینِ وَ الَّذِی نَفْسِی بِیَدِهِ إِنَّهُ إِذَا تَصَدَّقَ بِهَذِهِ الصَّدَقَةِ کُلَّ یَوْمٍ نَالَ مَا وَصَفْتُ وَ أَکْثَرَ إِنَّهُ لَوِ اجْتَمَعَ جَمِیعُ الْخَلَائِقِ کُلُّهُمْ مِنْ أَهْلِ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ عَلَی أَنْ یُقَدِّرُوا قَدْرَ ثَوَابِهِ مَا به لغوا عُشْرَ مَا یُصِیبُ فِی الْجِنَانِ مِنَ الْفَضَائِلِ وَ الدَّرَجَاتِ؛ برای هر روز قرص نانی به مساکین صدقه بدهد. قسم به کسی که جانم به‌دست اوست، اگر هر روز این‌طور صدقه بدهد، به آنچه گفتم و بیش از آن می‌رسد؛ زیرا اگر جمیع مخلوقات آسمان‌ها و زمین همگی جمع شوند تا مقدار ثواب این عمل را معین کنند، به یک دهم فضائل و درجاتی که در بهشت به آن می‌رسد، نمی‌رسند.»
عرض شد: ای رسول خدا کسی که نتواند صدقه بدهد چه کاری انجام دهد تا به آنچه فرمودی برسد؟ حضرت فرمودند:
«یُسَبِّحُ اللَّهَ عَزَّوَجَلَّ کُلَّ یَوْمٍ مِنْ رَجَبٍ إِلَی تَمَامِ ثَلَاثِینَ یَوْماً بِهَذَا التَّسْبِیحِ مِائَة مَرَّة؛ با این تسبیح در هر روزِ ماه رجب صد بار خدا را این‌گونه تسبیح می‌کند تا سی روز تمام شود: سُبْحَانَ الْإِلَهِ الْجَلِیلِ سُبْحَانَ مَنْ لَا یَنْبَغِی التَّسْبِیحُ إِلَّا لَهُ سُبْحَانَ الْأَعَزِّ الْأَکْرَمِ سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّ وَ هُوَ لَهُ أَهْلٌ.»[9]

6. رفع عذاب در این ماه
ثوبان از همراهان پیامبر (صلی الله علیه و آله) می: با رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در قبرستان بودیم. حضرت ایستاد و گذشت و دوباره ایستاد. عرض کردم: یا رسول‌الله، چرا این‌گونه رفتار می‌کنید؟ پس آن حضرت گریه شدیدی کرد، ما هم گریه کردیم. آنگاه فرمود: «هَؤُلَاءِ یُعَذَّبُونَ فِی قُبُورِهِمْ فَدَعَوْتُ اللَّهَ أَنْ یُخَفِّفَ عَنْهُمْ فَفَعَلَ فَلَوْ صَامُوا مِنْ رَجَبٍ وَ قَامُوا لَیْلَهُ مَا عُذِّبُوا فِی قُبُورِهِمْ؛[10][ای ثوبان] اینان کسانی هستند که عذاب می‌شوند در قبورشان؛ من از خدای متعال درخواست کردم که عذاب آنها را تخفیف دهد و خداوند عذاب آنها را تخفیف داد. [سپس پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود:] اگر [کسانی از اهل این قبرستان، که در عذاب‌اند، یک روز] از ماه رجب را روزه گرفته بودند و یک شب را تا صبح قیام می‌کردند و به عبادت می‌پرداختند، در قبرها معذب نمی‌شدند.»[ یکشنبه 30 فروردین 1394 ] [ 09:53 ب.ظ ] [ علی نیا ]

بهترین اعمال در ماه رجب

http://www.ayehayeentezar.com/gallery/images/19089163935250366127.gif


[ یکشنبه 30 فروردین 1394 ] [ 09:47 ب.ظ ] [ علی نیا ]

دعای ماه مبارک رجب

http://up.shekarnews.ir/up/shekarestan/Music/09.jpg


[ یکشنبه 30 فروردین 1394 ] [ 09:46 ب.ظ ] [ علی نیا ]

ماه رجب

http://www.askdin.com/gallery/images/68/1____________________________________.jpg


[ یکشنبه 30 فروردین 1394 ] [ 09:44 ب.ظ ] [ علی نیا ]

تجلیل از دانش آموزان برگزیده مسابقات قرآن ، نماز و عترت شهرستان سلماس

http://10.30.170.244/2925/2925Docs/news/20150419_105515.jpg

مراسم تجلیل از دانش آموزان برگزیده مسابقات قرآن ، نماز و عترت با حضور مسئولین ادارات ، معاون پرورشی اداره در سالن کانون فرهنگی تربیتی شهید رجایی انجام یافت.

به گزارش روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش سلماس:

حجت الاسلام مدد اسمعیل پور با ابراز خرسندی از برپایی این مراسم و اقدامات مدیریت آموزش و پرورش شهرستان در اشاعه فرهنگ قرآن در مدارس و خانواده ها بخصوص در بین نوجوانان و جوانان شهرستان ، در خصوص اهمیّت و جایگاه قرآن و نقش خانواده ها در تربیت دینی فرزندان ، مطالبی را بیان نمود .

توحید ذاکری معاون پرورشی اداره از اقدمات سازنده و شایسته مدیریت آموزش و پرورش شهرستان در بحث اجرای مسابقات قرآن ، نماز و عترت در مدارس قدردانی نمود .

وی در ادامه سخنان خود گفت : باید در جامعه زمینه های تربیتی فرزندان از سوی اولیای دانش آموزان طوری فراهم شود تا تعالیم قرآنی و بروز استعداد های بالقوه دانش آموزان به بالفعل تبدیل شود .

ذاکری در ادامه با اشاره به این که تمامی انسانها در زندگی به دنبال امنیت روانی و روحی هستند ، افزود : ما باید قدردان قرآن کریم و ائمه اطهار ( ع ) باشیم که این امنیت روحی و روانی را در زندگی برای ما فراهم نموده است .

در ادامه برنامه ، کارگاه آموزشی و توانمند سازی منتخبین جهت حضور در مرحله استانی در همان محل برگزار شد .[ یکشنبه 30 فروردین 1394 ] [ 09:28 ب.ظ ] [ علی نیا ]

آزمون پیشرفت تحصیلی دوره دوم متوسطه

زمان برگزاری مرحله دوم آزمون های پیشرفت تحصیلی
مرحله دوم آزمون پیشرفت تحصیلی دوره دوم متوسطه نظری ، روز سه شنبه مورخه 01/2/94 برگزار خواهد شد.   


[ یکشنبه 30 فروردین 1394 ] [ 09:27 ب.ظ ] [ علی نیا ]

برگزاری شورای معاونین مدیریت آموزش و پرورش شهرستان سلماس

http://10.30.170.244/2925/2925Docs/news/IMG_0088.jpg

با حضور مدیریت ، معاونین و سایر اعضاء ، جلسه شورای معاونین مدیریت آموزش و پرورش شهرستان سلماس در اتاق مدیریت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش سلماس  :

در خصوص گرامیداشت هفته مقام معلم، بررسی مسایل و مشكلات سواد آموزی منطقه، جشنواره فیلم رشد، جشنواره خیرین مدرسه ساز، تحویل پروژه های نیمه تمام برای سال تحصیلی 95-94، هفته معرفی مشاغل ، مسایل آموزشی و پرورشی و مسایل جاری با حضور مدیر آموزش و پرورش و اعضای شورای معاونین در دفتر مدیریت برگزارشد.

رسول موسی زاده مدیر آموزش و پرورش : ضمن قدر دانی از زحمات اعضای شورای معاونین در پیشبرد اهدف و بر نامه های مدیریت آموزش و پرورش مطالبی در خصوص دستورات جلسه ارایه و به تحقق و عمل به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر دولت و ملت، همدلی و همزبانی به همفكری و همدلی و همكاری كلیه كارشناسان واعضای شورای معاونین در جهت بر گزاری هرچه بهتر و با شكوه تر برنامه های گرامیداشت هفته مقام معلم، جشنواره خیرین مدرسه ساز، جشنواره فیلم رشد، رفع بیسوادی منطقه و هفته معرفی مشاغل تأكید كرد. 

در ادامه جلسه هریك از اعضای شورای معاونین پشینهادات و راهكارهای مناسبی را در خصوص دستورات جلسه ارایه و تصمیمات لازم اتخاذ گردید

 
[ یکشنبه 30 فروردین 1394 ] [ 09:20 ب.ظ ] [ علی نیا ]

برگزاری مراسم بزرگداشت و تجلیل به مناسبت هفته زن

http://10.30.170.244/2925/2925Docs/news/qh1.jpg

همزمان با هفته زن و ایام ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) مراسم تجلیل از بانوان با حضور روسای ادارات ، مدیران ومعاونین مدارس دخترانه در سالن کانون شهید رجایی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش سلماس  :

رسول موسی زاده مدیر آموزش و پرورش در سخنانی با تبریك میلاد حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و هفته زن به ویژگیها و شخصیت والای این بانوی بزرگ اسلام بویژه مقام والای صبر ایشان اشاره كرد و گفت : ما باید با الگوبرداری این خصیصه مهم و بارز حضرت زهرا (س) با سختی ها و مشكلات زندگی خود مبارزه كنیم.

وی افزود : صبر ما در خانواده پایه و شالوده اساسی شكل گیری خانواده و جامعه ای نمونه و جهانی متعالی است ، زیرا اگر مادری در خانواده صبر داشته باشد خانواده بسیار خوبی را می تواند به جامعه معرفی كند. 

موسی زاده تصریح كرد : بسیاری از بزرگان ، علما و دانشمندان از جمله علامه طباطبایی و پرفسور حسابی به صراحت صبر و از خود گذشتگی مادران و همسران خود را عامل اصلی پیشرفت و رسیدن به درجات بالای علمی برشمردند.

همچنین در ادامه این مراسم حجت الاسلام مدد اسمعیل پور در سخنانی ضمن تبریك این روز بزرگ به تمامی بانوان به حاضرین اضافه كرد : موضوع گرامیداشت روز زن در كشور ما در دوران قبل از انقلاب اسلامی به مناسبت های دیگری جشن گرفته می شد كه خوشبختانه پس از پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی ایران روز ولادت بزرگ بانوی جهان اسلام ، حضرت فاطمه زهرا(س) به عنوان زن نامگذاری و نهادینه شده است و امیدواریم كه بانوان همكار مكارم و فضایل ولای اخلاقی ایشان را سرلوحه زندگی خود قرار دهند. 

در پایان این مراسم بعد از اجرای سرود توسط دانش آموزان شاهد 17 شهریور به پاس گرامیداشت مقام زن از 14 بانوی همكار با اهدای هدایای تجلیل شد.

[ جمعه 28 فروردین 1394 ] [ 12:31 ب.ظ ] [ علی نیا ]

برگزاری اولین دوره آموزشی ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد

http://10.30.170.244/2925/2925Docs/news/IMG_9949.jpg

اولین دوره آموزشی تحت عنوان ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد در قالب دوره های عمومی به مدت 6 ساعت ویژه پرسنل اداری برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش سلماس :

رسول موسی زاده مدیر آموزش و پرورش سلماس ضمن عرض خیر مقدم گویی به میهمانان استانی و کارشناسان اداره افزود: به منظور آگاه‌سازی كاركنان و مدیران مدارس از حقوق و تكالیف خود، آشنایی با قوانین و مقررات، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های اداری، ارتقاء انضباط اجتماعی و قانونگرایی، پیشگیری از بروز تخلفات اداری و رسیدگی سریع به شكایات، دوره‌ آموزشی ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد  با هماهنگی اداره کل و پاسخگویی به شكایات  برای تمامی مدیران مقاطع برگزار می‌شود.

حسین غفاری کارشناس وعضو هیئت بدوی استان گفت: نظارت بر حسن جریان امور، اجرای صحیح قوانین و مقررات و تهیه و تدوین شاخص های سنجش میزان سلامت اداری از وظایف دفتر بازرسی، نظارت مدیریتی و پاسخگویی به شكایات است كه این موضوع با آموزش و توانمندسازی كاركنان اداره محقق می‌شود.[ جمعه 28 فروردین 1394 ] [ 12:30 ب.ظ ] [ علی نیا ]

برگزاری دومین دوره آموزشی ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد ویژه مدیران متوسطه

http://10.30.170.244/2925/2925Docs/news/IMG_0051.jpg
دومین دوره آموزشی سلامت اداری (مبارزه با فساد) ویژه مدیران متوسطه دوره اول و دوم ، با تدریس ناصر اولاد دیلمقانیان کارشناس اداره کل، در محل سالن اجتماعات هنرستان آمنه برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش سلماس :

علی اکبر صمیمی معاون توسعه و پشتیبانیوره  آموزشی فوق به صورت کارگاهی در سه مبحث سلامت اداری، مبارزه با فساد اداری ،قوانین مبارزه با فساد و تخلفات و درستکاری در دومحل: ( کانون شهید رجایی و هنرستان حرفه ای آمنه ) درحال اجرا   است.

وی اشاره کرد : در خصوص مبارزه با مفاسد اداری، قوانین ومقررات از اهمیت بسزایی برخوردار است، چرا که تنها در بستر حقوقی و قوانین مدون است که قانونگذار ضمانت اجرایی لازم برای تامین سلامت اداری مشخص پیدا می کند.

ناصر اولاد دیلمقانیان کارشناس و مدرس دوره : شفاف سازی فرآیندها و عملکردها،پاسخ گویی بدون تبعیض به مراجعین،ایجاد تقویت مستمر توان اداری در جهت پیشگیری از وقوع فساد و شناسایی و اقدامات احتمالی قانونی در قبال مرتکبین فساد اداری، را از اهداف برگزاری این دوره برشمرد.

ناصر اولاد دیلمقانیان در ادامه : شیوه های مقابله با تقلب و فساد و نیز ر اهکار های مبارزه با فساد را به طور مبسوط تشریح نمود.[ جمعه 28 فروردین 1394 ] [ 12:26 ب.ظ ] [ علی نیا ]

برگزاری جلسه تخصصی مدیران و معاونین آموزشی مدارس دوره اول متوسطه سلماس

http://10.30.170.244/2925/2925Docs/news/IMG_9901.jpg

میر خلیل رضوی معاون آموزش متوسطه، نقش مدیران و معاونین آموزشی را در مدت باقی مانده از سال تحصیلی را کلیدی برشمرد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش سلماس : با حضور معاون آموزش متوسطه ، کارشناس مسئول دوره اول متوسطه جلسه تخصصی مدیران و معاونین آموزشی مدارس دوره اول متوسطه (راهنمایی )در اتاق کنفرانس اداره برگزار شد.

معاون آموزش متوسطه در این جلسه  ضمن تشکر از زحمات کلیه مدیران و معاونین آموزشی متوسطه دوره اول با اشاره به اهداف سند تحول بنیادین ودر راستای ارتقاء کیفیت نظام آموزشی و رساندن دانش آموزان به حیات طیبه  بر تعمیق باورهای دینی واعتقادی دانش آموزان تاکید کرد . 

میر خلیل رضوی عنوان کرد : جامعه ، تمام  موفقیت ها را به مدرسه نسبت می دهد و به هر توفیق و دستاوردی که نگاه می کنیم , رشد آن در مدرسه است جامعه امروز ما نتیجه مدارس دیروز ماست .

معاون آموزش متوسطه در خصوص امتحانات خردادماه۹۴ ، ثبت نام سال تحصیلی آینده، آزمون مدارس نمونه و ساماندهی نیروی انسانی در سال تحصیلی 95-94 سخنانی را بیان کرد و پس از آن مدیران مدارس در رابطه با مسائل آموزشی ، شاخص های آموزشی ، تفاهم نامه ها , تجزیه و تحلیل آزمونها , امتحانات نوبت اول , طرح تعالی مدیریت مدرسه , استفاده بهینه از امکانات موجود بخصوص هوشمند سازی و ... مباحثی را مطرح کرده و به سئوالات مطروحه ، توسط مسئولین پاسخگویی شد.

توحید معمارزاده کارشناس مسئول دوره اول متوسطه در ادامه جلسه طرح ها و برنامه های اجرایی در سال تحصیلی 94-93 را بر شمرد که ؛ هماهنگی برای برگزاری امتحانات خردادماه 94، آزمون پیشرفت تحصیلی مدارس ، تغییرات فضاهی آموزشی، طرح مدام ، مشارکت دانش آموزان در امور مدرسه ، سازماندهی ، بهبود پیشرفت تحصیلی ، نظارت و رهبری آموزشی ، طرح همدلی با شناخت چالش ها و آسیب ها ، استفاده مستمر و بهینه از آزمایشگاه و کارگاه های آموزشگاه ، توسعه و تعامل روابط انسانی ، کیفیت بخشی به جلسات شورای دبیران و ارتقای کیفیت آموزش و کاهش افت تحصیلی از جمله موارد ذکر شده بود.[ جمعه 28 فروردین 1394 ] [ 12:24 ب.ظ ] [ علی نیا ]

دفترچه ثبت نام دبیرستان نمونه دولتی ( دوره اول )

[ چهارشنبه 26 فروردین 1394 ] [ 08:55 ق.ظ ] [ علی نیا ]

برگزاری اولین جلسه کمیته اجرایی هفته معرفی مشاغل در آموزش و پرورش سلماس

http://10.30.170.244/2925/2925Docs/news/2581.jpg

در راستای آشنایی دانش آموزان با حرف و مشاغل گوناگون جلسه کمیته اجرایی برنامه های هفته معرفی مشاغل در اتاق مدیریت آموزش و پرورش سلماس برگزار شد.

جلسه کمیته اجرایی هفته معرفی مشاغل با حضور مدیر، معاون آموزشی ، معاون توسعه و پشتیبانی ، کارشناسان حراست ،ارزیابی عملکرد، آموزش متوسطه  و مشاوره در اتاق مدیریت آموزش و پرورش برگزار گردید .

رسول موسی زاده مدیر آموزش و پرورش شهرستان سلماس اظهار داشت: برنامه های هفته مشاغل در مدارس به منظور هدایت صحیح دانش آموزان به شاخه های رشته های تحصیلی و آماده کردن آنها برای تحصیلات عالی و ورود به بازار کار متناسب با استعداد، توانایی، علاقه و رغبت با توجه به امکانات و نیازهای جامعه و شرایط جدید امری مستمر و ضروری است.

موسی زاده همچنین خاطر نشان کرد: به منظور تأمین نیازهای جامعه اسلامی ضروری است که دانش آموزان را با مشاغل موجود در جامعه آشنا کنیم تا براساس استعداد و رغبت خود با تصمیمی مناسب رشته تحصیلی و شغل خود را انتخاب نمایند.

میر خلیل رضوی معاون  آموزش متوسطه در خصوص آماده سازی نیروی انسانی موردنیاز جامعه افزود : ماباید بابرگزاری نمایشگاه های تخصصی مشاغل ،دانش آموزان را بامراکز وموسسات شغلی ،شناخت توانمندیهای خود وتفکر درخصوص انتخاب صحیح مسیرزندگی تحصیلی وشغلی آینده آشنا سازیم.

رضوی تصریح کرد : در هفته مشاغل باید با اطلاع رسانی مناسب و برنامه ریزی دقیق، خانواده ها و دانش آموزان را در انتخاب رشته تحصیلی مناسب یاری کنیم.

همچنین معاون  آموزش متوسطه در این جلسه ضمن مهم بر شمردن برنامه های هفته معرفی مشاغل تاکید داشتند یکی از اقدامات ما،  برگزاری برنامه ها ، فعالیت ها و نمایشگاههای تخصصی در سطح شهرستان می باشند.

علی اکبر صمیمی معاون توسعه و پشتیبانی گفت: تشخیص استعداد ، رغبت ، توانایی ها و شخصیت شغلی همراه با تعیین و پیش بینی نیاز های شغلی و حرفه ای ضروریست که علاوه بر آموزش و  پرورش که نقش اساسی را دارد  نیازمند مشارکت و همراهی دستگاه های ذی ربط و اثر گذار می باشد.

علی اکبر صمیمی با اشاره به اهمیت هفته معرفی مشاغل تاکید داشت : هدایت صحیح دانش آموزان به شاخه ها ، رشته های تحصیلی – شغلی به منظور ورود به بازار کار متناسب با استعداد و توانایی – ارزش ها و علایق و رغبت ها با توجه به امکانات و نیازهای جامعه ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

بنابر این ما باید دانش  آموزان را با مشاغل موجود در جامعه آشنا سازیم تا بتوانند تصمیم گیری مناسبی در خصوص انتخاب رشته تحصیلی داشته باشند و با برگزاری نمایشگاه های تخصصی مشاغل بتوانیم کمک شایانی در روند تصمیم گیری مسیر زندگی تحصیلی و شغلی آنان داشته باشیم.

دراین جلسه تاکید گردید  ستاد اجرایی هفته مشاغل در مدارس تشکیل شود و اقداماتی به شرح ذیل مورد توجه و اقدام مدیران و مشاوران محترم مدارس قرار گیرد.
- نصب پارچه ؛تراکت؛بنر؛تهیه بروشورو ... در آموزشگاه
- اجرای برنامه های ویژه آغاز هفته معرفی مشاغل از جمله سخنرانی و برنامه های ابتکاری دعوت از صاحبان حرف و مشاغل برگزاری مسابقه مقاله نویسی
- بازدید از مراکز صنعتی و حرفه ای
- تهیه سی دی اطلس مشاغل و تکثیر آن جهت استفاده همکاران مشاور
- برگزاری نمایشگاه

- برگزاری همایش هدایت تحصیلی و انتخاب رشته در سطح مدارس
- برگزاری نمایشگاه دست ساخته های دانش آموزان در مدارس فنی و حرفه ای

ذبیح اله الهامی کارشناس مشاوره اداره نیز دستورالعمل اجرایی هفته معرفی مشاغل را تشریح نمود واجرای برنامه های مربوطه این هفته را برابر روز شمار در مدارس ضروری دانست.[ چهارشنبه 26 فروردین 1394 ] [ 08:50 ق.ظ ] [ علی نیا ]

حجاب یعنی زیبایی

افسران - حجاب یعنی  .....  "زیـــبـــایـ ـــی "


[ دوشنبه 24 فروردین 1394 ] [ 06:52 ب.ظ ] [ علی نیا ]

چند جمله، مهمان علامه محمد تقی جعفری

افسران - چند جمله، مهمان علامه


[ دوشنبه 24 فروردین 1394 ] [ 06:50 ب.ظ ] [ علی نیا ]

دعای فرج

افسران - بخوان دعا برای ظهور آقا


[ دوشنبه 24 فروردین 1394 ] [ 06:48 ب.ظ ] [ علی نیا ]

برگزاری جلسه ماهانه تخصصی مدیران ومعاونین آموزشی متوسطه دوره دوم درسلماس

http://10.30.170.244/2925/2925Docs/news/IMG_9750.jpg


جزیه وتحلیل آزمون پیشرفت تحصیلی ،هماهنگی برای برگزاری امتحانات خردادماه ،ایجاد توازن دررشته های موجود دبیرستانها وهنرستانها هم چنین تجزیه وتحلیل طرح ها وبرنامه های کارشناسی دوره دوم متوسطه ازجمله محورهای گفتگو دراین جلسه بود

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش شهرستان سلماس ضمن قدردانی از زحمات مدیران و معاونین آموزشی مدارس در ارتباط با سیا ستها و برنامه های آموزش و پرورش و مسائلی که در سال تحصیلی آینده باید مورد توجه مدیران قرار گیرد رهنمود های لازم را ارائه نمود و به مواردی همچون سازماندهی کلی همکاران ، اهمیت نقش مدیران در مدارس و حقوق دانش آموزان .اشاره نمود .

        میر خلیل رضوی در ادامه با تاکید بر نقش مدیران و معاونین آموزشی در پیشبرد اهداف و برنامه های آموزشی پرورشی خاطر نشان کرد: مدیر بازوی قدرتمند مدرسه است که می تواند با برنامه و ابتکار دانش آموزانی با اخلاق ، با ایمان و خلاق تربیت کند .

وی اولویت کاری و مهم ترین برنامه مدیران را حفظ حرمت و احترام معلمان دانست و بیان کرد کلید پیشرفت جامعه ، معلم است .

ازجمله مباحثی که توسط معاون آموزشی در این جلسه مطرح شد به شرح ذیل می باشد  :

-         اهداف پیشرفت تحصیلی و جدی گرفتن آزمون پیشرفت تحصیلی

-         توجه به کلاسهای تقویتی و فوق برنامه

-         دید و بازدید دانش آموزان از هنرستنها و مراکز علمی و صنعتی در هفته مشاغل

-         پیش بینی دقیق آمار کلاسها ، دانش آموزان ، فضاهای آموزشی بررسی آن

-         ترغیب دانش آموزان به رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش

-         تشکیل جلسه با اولیاء و دانش آموزان جهت ارتقای کیفیت آموزشی

کارشناس مسئول آموزش متوسطه : ضمن تقدیر و تشکر از زحمات تمامی مدیران و معاونین آموزشی زحمتکش مدارس متوسطه دوره دوم و همکاری صادقانه آنها با طرحها , برنامه و اولویت های آموزش متوسطه به اهمیت و جایگاه مدیران و معاونین آموزشی ، برنامه ریزی در پیشبرد امورات آموزشی و پرورشی اشاره ، و عنوان کرد رمز موفقیت مدیران داشتن برنامه است.

  صیاد رضایی در ادامه سخنانش به موارد زیر اشاره كرد  :

-         برگزاری آزمون پیشرفت تحصیلی در تاریخ 1/2/94

-         جدی گرفتن بازمانده از تحصیل

-         اخذ آزمون پیش خرداد جهت جلوگیری از افت تحصیلی

-         عقد قرارداد و تفاهم نامه با توجه به سازماندهی کلی در سال تحصیلی آینده (95-94)

      -      استفاده بهینه از كتب اهدایی بنیاد علوی توسط مدارس تحت پوشش و انتظار رشد میزان فارغ التحصیلی و افزایش قبولین كنكور سراسری

گفتنی است در پایان جلسه مدیران و معاونین آموزشی مدارس نیز نقطه نظرات خود را بیان کرده و پاسخهای لازم توسط معاون آموزشی و کارشناس مسئول آموزش متوسطه ارائه شد
[ دوشنبه 24 فروردین 1394 ] [ 06:39 ب.ظ ] [ علی نیا ]

برگزاری مرحله پنجم آزمون بنیاد علوی (گاج) در سلماس

http://10.30.170.244/2925/2925Docs/news/IMG_9540.jpg


آزمون مرحله پنجم بنیاد علوی (گاج) به صورت کاملا مشابه با آزمون سراسری در مدارس دوره دوم متوسطه مقطع پیش دانشگاهی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت آموزش وپرورش سلماس ، مدیر آموزش وپرورش از دو حوزه برگزاری آزمون بنیاد علوی بازدید نمود.

این بازدیدها از دو حوزه آزمونی دبیرستان های سمیه و مدنی صورت گرفت.

رسول موسی زاده مدیر آموزش وپرورش سلماس ضمن بازدید از این حوزه ها از نزدیک شرایط برگزاری آزمون را بررسی کرد واز مسئولین برگزاری آزمون ، مسئولین حوزه ها و مراقبین تقدیر وتشکر کرد.

موسی زاده آزمون‌های بنیاد علوی را طرحی برای ارتقای علمی دانش آموزان مناطق كمتر توسعه‌یافته عنوان کرد و افزود: در این آزمون هیچ هزینه‌ای بر عهده دانش‌آموزان نخواهد بود و تمامی هزینه‌های برگزاری آزمون توسط بنیاد علوی پرداخت می‌شود.

وی آزمون‌های بنیاد علوی را نوعی کنکور کوچک دانست و تصریح کرد : با اجرای درست این آزمون، دانش آموزان برای كنكور 94 آماده خواهند شد و با فضای كلی جلسه كنكور، زمان بندی، نحوه درست تست زدن و لزوم آرامش در جلسه كنكور سراسری آشنا می‌شوند.

[ شنبه 22 فروردین 1394 ] [ 08:32 ب.ظ ] [ علی نیا ]

رتبه بندی معلمان در سال 94

http://10.30.170.244/2925/2925Docs/news/%D9%88%D8%B2%D9%8A%D8%B11.JPG


به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش  : وزیر آموزش و پرورش در دیدار با فرهنگیان منطقه اردستان ، زواره و مهاباد گفت: در سال 94 رتبه بندی معلمین اجرا خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش زیر ساخت منابع انسانی هر جامعه را تشکیل می دهد و خروجی های این زیرساختها ورودی های آموزش عالی هستند .

وی گفت : روستا مرکزی و مدارس شبانه روزی از سیاست های ما می باشد . و در حال حاضر بیش از 400 هزار دانش آموز در مدارس شبانه روزی در حال تحصیل هستند .

فانی در ادامه بیان کرد: اعتباری را برای ایام و ذهاب دانش آموزان روستا مرکزی اختصاص داده ایم که امیدواریم بتوانیم خواسته های دانش آموزان را خواستار باشیم .

وزیر آموزش و پرورش گفت: استخدام نیرو در آموزش و پرورش تعطیل نشده است و دانشگاه پردیس در حال حاضر در حا ل پرورش نیروی انسانی و معلم می باشد.

وی افزود: یکی دیگر از سیاستهای ما پذیرش فرزندان فرهنگی در آموزش و پرورش می باشد .

وی گفت: در تلاش هستیم تبعیض هایی که میان آموزش و پرورش و دیگر ارگانها وجود دارد بتدریج حل شود یکی از آنها بالا بردن 14 درصد که به حقوق اضافه شد و دیگری امتیاز فرهنگیان در محاسبه حقوق 800 بوده است که به 1500 افزایش پیدا کرده است .

فانی بیان کرد: رتبه بندی معلمان یکی دیگر از اهداف سیاستهای آموزش و پرورش است . لازم است وقتی به دنبال آموزش و پرورش توسعه یافته هستیم، همکار فرهنگی از بهترین روش تدریس ، فناوری روز ، تحقیق و پژوهش برخوردار باشد و در این زمینه شایستگی های معلم را افزایش دهیم .

وی افزود: با رتبه بندی انگیزه معلمان افزایش پیدا خواهد کرد و در سال 94 رتبه بندی معلمین اجرا خواهد شد در رتبه بندی معلمین شاخص هایی که تعیین می کنیم مستقیما به وظایف معلمین باز میگردند.[ شنبه 22 فروردین 1394 ] [ 08:30 ب.ظ ] [ علی نیا ]

پیام تسلیت مدیر آموزش و پرورش سلماس به مناسبت درگذشت نماینده مردم سلماس درمجلس شورای اسلامی


http://10.30.170.244/2925/2925Docs/news/aaaaa1.jpg


بسم الله الرحمن الرحیم

وبشر الصابرین الذین اذا اصابتهم مصیبه قالوا انالله و انا الیه راجعون
ضایعه غمناک درگذشت علی اکبر آقایی نماینده فداکار مردم شریف سلماس ، درمجلس شورای اسلامی ، که یکی از خادمان واقعی اسلام و انقلاب و مردم شهید پرور سلماس  بودند همه ارادتمندان ایشان را متأثر و موجبات تأثر و تألم روحی آشنایان با شخصیت این مرد الهی را فراهم آورد.
فقدان این نماینده بزرگوار ، هرگز نمی‌تواند خدمات ایشان را در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، علمی و فرهنگی از یادها محو نماید.
درگذشت این عزیز عالیقدر را به مردم شریف سلماس ، بالاخص ، مسئولان ، فرهنگیان ، بازماندگان ، خاندان مکرم و معزز ایشان تسلیت می‌گویم و از آنجا که این بزرگوار مبارز با روحیه خیرخواهانه خود در دوران عمر گرانمایه‌اش نمونه‌ای از صفا ، معرفت ، اخلاص و جوانمردی بود، ایمان داریم روح بلند این نماینده ارجمند هم‌اینک در بارگاه امن‌الهی و در جوار رحمت بی‌پایانش جاودان آسوده است  و در خلد برین ، میهمان رستگاران می باشد.
علو درجات و رحمت واسعه الهی برای آن مرحوم و صبر و شکیبایی و سلامت برای بازماندگان و ارادتمندان ایشان از ایزد منان مسألت می نمایم.
                                       
رسول موسی زاده

                          مدیر آموزش و پرورش شهرستان سلماس[ شنبه 22 فروردین 1394 ] [ 08:25 ب.ظ ] [ علی نیا ]